Rakrakan presents: OPM Against Drugs Festival

January 14, 2017

Rakrakan: OPM Against Drugs Festival – perhaps, the Philippines’ biggest, loudest, and most exciting 100% Pinoy music festival brand in recent years – is coming back to the SM Mall of Asia, Pasay City on January 14, 2017 for another 12 hours of non-stop rocking to the country’s finest musicians from Luzon all the day down to Mindanao. Event will have advocacy on educating our attendees, especially the youth, on the dangers of drug use and its long-term effects through music, sports, and the arts; as well as remove the stigma that music festivals are breeding grounds for drug abuse.

The countdown has begun. Visit this page for updates on the Festival lineup.

Note: Band Schedule may change without notice.

Countdown to 100 Bands

Move

Mosh

Indie

Groove

Slam

Band Schedule

Move Stage

02:30 PM – 3:00 PM The  Riot Act
03:00 PM – 03:30 PM Imago
03:30 PM – 04:00 PM Absolute Play
04:00 PM – 04:30 PM Rouge
04:30 PM – 05:00 PM Save Me Holywood
05:00 PM – 05:30 PM December Avenue
05:30 PM – 06:00 PM Barbie Almalbis
06:00 PM – 06:30 PM Guest Presentor
06:30 PM – 07:05 PM Banda Ni Kleggy
07:05 PM – 07:40 PM Gracenote
07:40 PM – 08:15 PM Moonstar88
08:15 PM – 08:50 PM Maryzark
08:50 PM – 09:25 PM Drive Me To Juliet
09:25 PM – 10:00 PM Sponge Cola
10:00 PM – 10:35 PM Mayonnaise
10:35 PM – 11:10 PM Charice
11:10 PM – 11:45 PM Ebe Dancel
11:45 PM – 12:20 AM Gab & John (Urbandub)
12:20 AM – 12:55 AM Join The Club
12:55 AM – 01:30 AM Tanya Markova
01:30 AM – 02:05 AM Dong Abay

Indie Stage

02:30 PM – 3:00 PM
03:00 PM – 03:30 PM Stellar
03:30 PM – 04:00 PM She’s Only Sixteen
04:00 PM- 04:30 PM Pedicab
04:30 PM – 05:00 PM Assembly Generals
05:00 PM – 05:30 PM Flying Ipis
05:30 PM – 06:00 PM Brisom
06:00 PM – 06:30 PM Guest Presentor
06:30 PM – 07:05 PM Quest
07:05 PM – 07:40 PM Calebral
07:40 PM – 08:15 PM Oh, Flamingo!
08:15 PM – 08:50 PM Tom’s Story
08:50 PM – 09:25 PM Faintlight
09:25 PM – 10:00 PM SUD
10:00 PM – 10:35 PM Jensen & The Flips
10:35 PM – 11:10 PM Autotelic
11:10 PM – 11:45 PM Cheats
11:45 PM – 12:20 AM BennyBunnyBand
12:20 AM – 12:55 AM We Are Imaginary
12:55 AM – 01:30 AM Miles Experience
01:30 AM – 02:05 AM False Apart

Groove Stage

2:30 PM – 03:00 PM
03:00 PM – 03:30 PM Reklamo
03:30 PM – 04:00 PM Gin Rhum & Truth
04:00 PM – 04:30 PM The Buzzer Beater
04:30 PM – 05:00 PM Venok Learns To Rock
05:00 PM – 05:30 PM Sagip Adik Foundation
05:30 PM – 06:00 PM Superkendi
06:00 PM – 06:30 PM Guest Presentor
06:30 PM – 07:00 PM Adinkra Dyembe Community
07:00 PM – 07:30 PM On The Spot
07:30 PM – 08:00 PM Engkanto
08:00 PM – 08:35 PM Lion & The Scout
08:35 PM – 09:10 PM Chocolate Factory
09:10 PM – 09:50 PM Brownman Revival
09:50 PM – 10:25 PM Kokoi Baldo & Juan Gapang
10:25 PM – 11:00 PM Grin Department
11:00 PM – 11:45 PM The Chongkeys
11:45 PM – 12:20 AM Collie Herb
12:20 AM – 12:55 AM Green Leafy Vegetables
 12:55 AM – 01:30 AM Holy Jam
 01:30 AM – 02:05 AM Jah Dela Cruz
02:05 AM – 02:40 AM Blue Jean Junkies

Mosh Stage

02:30 PM – 03:00 PM Sirens
03:00 PM – 03:30 PM Cables & Space
03:30 PM – 04:00 PM Talata
04:00 PM – 04:30 PM Now You Make Me Angry
04:30 PM – 05:00 PM Razorback
05:00 PM – 05:30 PM Chicosci
05:30 PM – 06:00 PM Sandwich
06:00 PM – 06:30 PM Guest Presentor
06:30 PM – 07:00 PM Faspitch
07:00 PM – 07:30 PM Even
07:30 PM – 08:00 PM Saydie
08:00 PM – 08:35 PM Philia
08:35 PM – 09:10 PM Rocksteddy
09:10 PM – 09:45 PM Typecast
09:45 PM – 10:20 PM Wilabaliw
10:20 PM – 11:10 PM Slapshock
11:10 PM – 11:45 PM Franco
11:45 PM – 12:20 AM Kjwan
12:20 AM – 12:55 AM Siakol
 12:55 AM – 01:30 AM Jurassic Pards
 01:30 AM – 02:05 AM Manila Under Fire

Slam Stage

02:30 PM – 03:00 PM Insekto Pares
03:00 PM – 03:30 PM Orb of Blood
03:30 PM – 04:00 PM Piledriver
04:00 PM – 04:30 PM April Morning Skies
04:30 PM – 05:00 PM Days of January
05:00 PM – 05:30 PM Runbynine
05:30 PM – 06:00 PM Morphine Kings
06:00 PM – 06:30 PM Guest Presentor
06:30 PM – 07:05 PM Galaw Tao
07:05 PM – 07:40 PM Switch
07:40 PM – 08:15 PM Wuds
08:15 PM – 08:50 PM Philippine Violators
08:50 PM – 09:25 PM Mr. Bones & The Boneyard
09:25 PM – 10:00 PM Skychurch
10:00 PM – 10:35 PM Lostthreads
10:35 PM -11:10 PM Bad Burn
11:10 PM – 11:45 PM Valley of Chrome
11:45 PM -12:20 AM The Late Isabel
12:20 AM – 12:55 AM Iscariot
 12:55 AM – 01:30 AM Subculture
 01:30 AM – 02:05 AM David Vs. Goliath