Rakrakan Festival 2018: Pinoy Muna!

February 24, 2018

The most attended all-OPM festival in recent history is BACK! – and PACKED with a whole lot of surprises to unveil.

Another year, another round of making history in OPM! Rakrakan Festival just keep on getting BIGGER, LOUDER and BOLDER! And there’s no stopping it! Get ready for a more diverse OPM selection, more stages to enjoy and of course, a whole lot of new activities to experience at the vast Aseana City Concert Grounds on February 24, 2018 for Rakrakan Festival 2018: Pinoy Muna! This year, we will be featuring 120 OPM artists, 6 Stages, a skateboarding exhibition and competition, Live Art contests joined by top universities, merch exhibit and many other thrilling activities.

The countdown has begun. Visit this page for updates on the Festival lineup.

Note: Band Schedule may change without notice.

On what stage do you like to see your favorite artists?

NOTE: Schedule may change without notice.

CENTER STAGE

MOVE STAGE

MOSH STAGE

SLAM STAGE

GROOVE STAGE

INDIE STAGE

Artist Schedule

Center Stage

02:30 PM – 3:00 PM
03:00 PM – 03:30 PM DASH CALZADO
03:30 PM – 04:00 PM LOONIE
04:00 PM – 04:30 PM RON HENLEY
04:30 PM – 05:00 PM MIGZ HALECO
05:00 PM – 05:30 PM ELOISA JAYLONI
05:30 PM – 06:00 PM SAVE ME HOLLYWOOD
06:00 PM – 06:30 PM BARBIE ALMALBIS
06:30 PM – 07:05 PM URBANDUB
07:05 PM – 07:40 PM FREESTYLE
07:40 PM – 08:15 PM ABSOLUTE PLAY
08:15 PM – 08:50 PM ITCHYWORMS
08:50 PM – 09:25 PM SIDE A
09:25 PM – 10:00 PM ROCKSTEDDY
10:00 PM – 10:35 PM SPONGECOLA
10:35 PM – 11:20 PM ELY BUENDIA
11:20 PM – 11:55 PM GLOC 9
11:55 PM – 12:30 AM DELLO, SMUGGLAZ, CURSE-ONE, FLICT-G
12:30 AM – 01:05 AM SILENT SANCTUARY
01:05 AM – 01:40 AM SOUTH BORDER

Move Stage

02:30 PM – 3:00 PM STELLAR
03:00 PM – 03:30 PM SOAPDISH
03:30 PM – 04:00 PM PEDICAB
04:00 PM – 04:30 PM IMAGO
04:30 PM – 05:00 PM AGSUNTA
05:00 PM – 05:30 PM 6 CYCLEMIND
05:30 PM – 06:00 PM JOIN THE CLUB
06:00 PM – 06:30 PM BANDA NI KLEGGY
06:30 PM – 07:05 PM GRACENOTE
07:05 PM – 07:40 PM MOONSTAR 88
07:40 PM – 08:15 PM DECEMBER AVENUE
08:15 PM – 08:50 PM TYPECAST
08:50 PM – 09:25 PM MARYZARK
09:25 PM – 10:00 PM DRIVE ME TO JULIET
10:00 PM – 10:35 PM TANYA MARKOVA
10:35 PM – 11:20 PM Red Horse Beer Segment
11:20 PM – 11:50 PM BEN & BEN
11:50 PM – 12:20 AM CLARA BENIN
12:20 AM – 12:50 AM HALE
12:50 AM – 01:20 AM ORANGE & LEMONS
01:20 AM – 02:15 AM BOB

Mosh Stage

02:30 PM – 3:00 PM NOW YOU MAKE ME ANGRY
03:00 PM – 03:30 PM 123 PIKIT!
03:30 PM – 04:00 PM HAPPY THREE FRIENDS
04:00 PM – 04:30 PM REBORN
04:30 PM – 05:00 PM RAZORBACK
05:00 PM – 05:30 PM HILERA
05:30 PM – 06:00 PM FASPITCH
06:00 PM – 06:30 PM EVEN
06:30 PM – 07:05 PM CHICOSCI
07:05 PM – 07:40 PM MAYONAISE
07:40 PM – 08:15 PM KJWAN
08:15 PM – 08:50 PM PHILIA
08:50 PM – 09:25 PM BASTI ARTADI
09:25 PM – 10:00 PM SAYDIE
10:00 PM – 10:35 PM DICTA LICENSE
10:35 PM – 11:20 PM Red Horse Beer Segment
11:20 PM – 12:00 AM SLAPSHOCK
12:00 AM – 12:35 AM FRANCO
12:35 AM – 01:10 AM WILABALIW
01:10 AM – 01:40 AM SIAKOL
01:40 AM – 02:10 AM FHERROND

Slam Stage

02:30 PM – 3:00 PM SIRENS
03:00 PM – 03:30 PM GIN RHUM & TRUTH
03:30 PM – 04:00 PM RUNBYNINE
04:00 PM – 04:30 PM PILEDRIVER
04:30 PM – 05:00 PM EMBERCORE
05:00 PM – 05:30 PM VIE
05:30 PM – 06:00 PM BADBURN
06:00 PM – 06:30 PM MR. BONES & THE BONEYARD CIRCUS
06:30 PM – 07:05 PM WOOPIS
07:05 PM – 07:40 PM THE YOUTH
07:40 PM – 08:15 PM PHILIPPINE VIOLATORS
08:15 PM – 08:50 PM THE WUDS
08:50 PM – 09:25 PM TALATA
09:25 PM – 10:00 PM SKYCHURCH
10:00 PM – 10:35 PM VALLEY OF CHROME
10:35 PM – 11:20 PM Red Horse Beer Segment
11:20 PM – 11:50 PM SNAKEFIGHT
11:50 PM – 12:20 AM SHOTGUN COMBO
12:20 AM – 12:50 AM SUBCULTURE
12:50 AM – 01:20 AM BONIFACIO REPUBLIC
01:20 AM – 01:50 AM DAYS OF JANUARY

Groove Stage

02:30 PM – 3:00 PM ADINKRA LUMADS
03:00 PM – 03:30 PM REKLAMO
03:30 PM – 04:00 PM BLUE JEAN JUNKIES
04:00 PM – 04:30 PM THE JOYRIDES
04:30 PM – 05:00 PM THE BUZZER BEATERS
05:00 PM – 05:30 PM WE GOT HERB
05:30 PM – 06:00 PM VLTR
06:00 PM – 06:30 PM MIKE SWIFT & MIKO SWABE
06:30 PM – 07:05 PM SAGIP ADIK FOUNDATION
07:05 PM – 07:40 PM PLAN OF FOOLS
07:40 PM – 08:15 PM COFFEE BREAK ISLAND
08:15 PM – 08:50 PM KOKOI BALDO & JUAN GAPANG
08:50 PM – 09:25 PM ON THE SPOT
09:25 PM – 10:00 PM BROWNMAN REVIVAL
10:00 PM – 10:35 PM THE CHONGKEYS
10:35 PM – 11:20 PM Red Horse Beer Segment
11:20 PM – 11:55 PM LION & THE SCOUTS
11:55 PM – 12:25 AM ENGKANTO
12:25 AM – 12:55 AM GREEN LEAFY VEGETABLES
12:55 AM – 01:25 AM JAH DELA CRUZ
01:25 AM – 01:55 AM COLLIE HERB

Indie Stage

02:30 PM – 3:00 PM
03:00 PM – 03:30 PM MONOLOG
03:30 PM – 04:00 PM ABOUT RADIO
04:00 PM- 04:30 PM CABLES & SPACE
04:30 PM – 05:00 PM CIUDAD
05:00 PM – 05:30 PM BETTER DAYS
05:30 PM – 06:00 PM LIONS & ACROBATS
06:00 PM – 06:30 PM DHURVA TARA
06:30 PM – 07:05 PM BENNYBUNNYBAND
07:05 PM – 07:40 PM TAKEN BY CARS
07:40 PM – 08:15 PM SHE’S ONLY SIXTEEN
08:15 PM – 08:50 PM BRISOM
08:50 PM – 09:25 PM OVER OCTOBER
09:25 PM – 10:00 PM AUTOTELIC
10:00 PM – 10:35 PM LEANNE AND NAARA
10:35 PM – 11:20 PM Red Horse Beer Segment
11:20 PM – 11:55 PM IV OF SPADES
11:55 PM – 12:30 AM THE LATE ISABEL
12:30 AM – 01:05 AM TOM’S STORY
01:05 AM – 01:40 AM LUNAR LIGHTS
01:40 AM – 02:15 AM MANILA UNDER FIRE